Máte novostabvu alebo sa snažíte zveľadiť svoj starší dom? Náklady na kúrenie v posledných rokoch dramaticky vzrástli a v tomto článku sa pozrieme na to, prečo je izolácia strechy vhodné riešenie a prečo naša spoločnosť odporúča pri izolácii strechy práve fúkanú izoláciu.

izolácia strechy

Teplo uniká smerom nahor – izolujte strechy

Bez ohľadu na to, ako kvalitne zaizolujete fasádu vášho domu, pokiaľ nemáte alebo máte nedostatočne zaizolovanú strechu, teplo si vždy nájde cestu preč smerom nahor, preto je izolácia strechy tým najdôležitejším elementom v rámci celkovej izolácie rodinného domu.

 

Kedy sa mi investícia do izolácie strechy vráti?

Toto je pravdepodobne jedna z najčastejších otázok, ktorá zaujíma našich klientov. Keďže si v našej spoločnosti vážime úprimnosť a korektný prístup ku klientom, nie je na ňu vôbec jednoduché odpovedať.
Problémom je, že sa treba pozrieť na ohromné množstvo faktorov, ktoré výslednú odpoveď ovplyvnia. Rozloha domu, materiály použité pri stavbe rodinného domu, celkový stav a kvalita izolácie nielen strechy, ale aj fasády a podlahy. To ako klienti často v dome kúria alebo používajú klimatizáciu a ako často vetrajú. Pri použití moderných veľkých okien záleži aké sú ich izolačné vlastnosti a ako dokážu držať v dome konštantnú teplotu, či už v lete alebo v zime. Tento list rôznych variácií a faktorov by sa dal písať do nekonečna.
Preto vám na túto otázku nikto, kto je úprimný nedá presnú odpoveď, najlepšie však čo dokážeme spraviť, je pokúsiť sa o realistický odhad na základe našich znalostí v danej problematike, ale aj skúseností od bývalých spokojných klientov, ktorí s nami zdielali informácie ohľadom ich šetrenia na energiách a návratnosti investície.
Ak si zoberieme ako príklad fúkanú celulózu, náš najpopulárnejši a najoverenejší materiál, ktorý má skvelý pomer cena / úroveň zaizolovania a tepelného odporu a našu najčastejšiu fúkanú hrúbku tejto izolácie, čo je 40 centimetrov, sa rozprávame približne o 2000 až 3000 eurovej investícii vzhľadom na velkosť domu (120 – 170 metrov štvorcových). S týmito faktami si dovoľujeme odhadnúť, že pre bežnú domácnosť sa takáto investícia dokáže vrátiť v lepšiom prípade do troch, v takom realistickejšom do 4 rokov.
Počas rokov praxe sa, ale človek stretne aj s rôznymi extrémami: ako v prípade jedného klienta, ktorý v novostavbe platil neskutočné náklady na vykurovanie celé 4 roky od nasťahovania a potom mu tento problém prezreli tepelnou kamerou, a našli obrovské chyby v strešnej izolácii plnej tepelných mostov, kade veľmi jednoducho teplo dokázalo uniknúť. V tomto prípade sme po opravení pôvodnej izolácie, dostali informáciu od klienta, že pri nových faktúrach za náklady spojené s kúrením očakáva, že sa mu investícia vráti do dvoch rokov.

 

Prečo teda fúkaná izolácia strechy?

Výhody spojené s fúkanou izoláciou sme si prešli podrobnejšie v tomto článku. Tu sa budeme venovať hlavne skutočnostiam vyplývajúcich z praxe. Veľmi veľký počet rodinných domov pozostáva z určitého typu áčkovej strechy s vazníkovým krovom, ktorý v sučastnosti patrí medzi tie najpopulárnejšie a práve takýto strop sa dá technologicky najlepšie zaizolovať práve fúkanou izoláciou, ktorá vyplní všetky medzery a zabráni vzniku tepelných mostov. Každý, kto videl ako vazníkový krov vyzerá, najmä v oblasti strešného venca chápe ako priam nereálne je zaizolovať každý centimeter a špáru klasickou minerálnou vatou. Tu nie je problém v šikovných majstroch, ale jednoducho v použitej technológii a pre podobný typ striech, zatiaľ nikto nič lepšie a cenovo dostupné nevymyslel.

 

Na záver – izolácie strechy

Čím skôr sa rozhodnete pre investíciu do izolácie strechy tým skôr uplynie čas potrebný na jej návratnosť. Izolácia podlahy a fasády je veľmi dôležitá a netreba ju v snahe o ideálne zaizolovaný rodinný dom podceňovať, ale taktiež si treba uvedomiť, že zákony fyziky nám hovoria o tom, ako teplo uniká smerom nahor a preto treba klásť dôležitú úlohu práve strešnej izolácii. Ako majitelia alebo budúci majitelia rodinného domu si musíte zvážiť všetky pre a proti a rôznych izolácií a snažiť sa vybrať si riešenie, ktoré vám bude vyhovovať. Netreba ho unáhliť, pretože kvalitná strešná izolácia je s vami na celý život.
Pre návštevníkov našej stránky, je tu vždy možnosť prejsť do sekcie kontakt, kde vám niekto z našich odborníkov na strešné izolácie v prípade potreby pomôže zodpovedať vaše otázky, prípadne navrhne vhodné riešenie priamo pre vašu situáciu.

Ohľadom ďalších informácií týkajúcich sa izolácií odporúčame prečítať si článok v spolupráci s Wilio: https://www.wilio.sk/rady-a-tipy/clanok/vsetko-co-potrebujete-vediet-o-tepelnej-izolacii