Pripravili sme si pre vás najčastejšie otázky a odpovede našich klientov, ktoré vás zaujímajú pri realizácii izolácie svojich domov. Odpovedá náš odborník na izolovanie domov.
Aké sú hlavné výhody fúkanej izolácie oproti iným typom izolačných materiálov?
Fúkaná izolácia ako jediná dokáže vyplniť všetky špáry a dutiny v priestore ktorý chceme izolovať, bez vzniku medzier a tým eliminuje vznik tepelných mostov.
Aké sú rôzne typy materiálov, ktoré môžu byť použité pri fúkanej izolácii, a ktorý z nich by ste odporučili pre môj konkrétny dom?
Používame 3 typy materiálov:
- Fúkaná celulóza WOLFINGER – rakúska isolierung ktorá svojimi tepelno-izolačnými vlastnosťami a nízkou cenou predstavuje najlepší pomer ceny, kvality a úžitku. Výborné vlastnosti proti hluku. Vyššia hmotnosť napomáha pri fázovom posune – zabraňuje prehrievaniu v letných mesiacoch.
- Fúkané drevovlákno – materiál podobný celulózovému vláknu, podobné tepelno-izolačné vlastnosti avšak vstupná surovina je drahšia tým pádom je aj materiál drahší o cca 30% oproti celulózovej izolácii.
- Minerálna izolácia – ISOVER – minerálna izolácia je klasická minerálna izolácia na báze minerálneho skla ktorú poznáme aj v klasických rolkách, tepelno-izolačné vlastnosti sú na dobrej úrovni avšak nízka hmotnosť ovplyvňuje fázový posun – prehrievanie v letných mesiacoch.
Koľko času zvyčajne trvá nainštalovanie fúkanej izolácie v priemernom rodinnom dome?
Štandardný rodinný dom – napr. 4 izbový bungalow – dokážeme zrealizovať v priebehu jedného dňa.
Fúkaná izolácia skúsenosti s údržbou a ako často by sme mali očakávať potrebu opráv?
Žiadne požiadavky na údržbu, nesmie však zatiecť teda opravy sa netýkajú samotnej izolácie ale napr. strešného plášťa aby sme zabránili znehodnoteniu pri zatekaní.
Aké sú odporúčané hrúbky izolácie pre rôzne oblasti domu, ako sú stropy, steny a podlahy?
Štandardná hrúbka izolácie stropu je dnes pri novostavbách na úrovni 40cm. To je samozrejme ovplyvnené aj polohou a podnebím, pri chladnejších regiónoch kde sa teploty v zime držia celkovo na nižšej úrovni – v horských oblastiach a pod., odporúčame vrstvu 50cm izolácie stropu.
Pri izolácii podlahy záleží čo od izolácie očakávame, či to je podlaha na medzi poschodí – kde chceme aby pôsobila ako kročajová, stačí vrstva 20cm izolácie.
Pri izolácie steny sme limitovaný šírkou konštrukcie do ktorej sa izolácia aplikuje – zvyčajne je na úrovní 10-15cm.
Pred inštaláciou vždy prebieha obhliadka danej stavby, určí sa spôsob kadiaľ sa inštalácia bude aplikovať a ako bude postupovať, aby sa zamedzilo vynechaniu priestoru ktorý zateplujeme, resp nevznikli žiadne medzery a izolácia bola kompaktná.
Fúkaná izolácia skúsenosti so zárukou, alebo záručný servis na vašu prácu a použitý materiál?
Áno záruka na dielo je 2 roky, čo sa týka materiálu tak jeho životnosť nie je obmedzená pokiaľ sa neznehodnotí izolácia, napríklad zatečením strechy.